UK Elite Orienteering League

ukeolThe UK Elite Orienteering League defines the must-do races for elites and aspiring elites. It consists of the most competitive races at biggest events, and it will provide a true test to find  the best ‘all round’ orienteers in the UK.

To keep up-to-date with the series, join our Facebook group and follow us on twitter.

 2018 league events

DateEventOrganisationLocationSenior leagueJunior leagueWebsite
24th MarScottish SpringGBRRosyth CastlandhillSprint-website
25th MarScottish SpringGBRAuchingarrichLong-website
30th MarJK SprintWMOAMOD StaffordSprintSprintwebsite
1st AprilJK MiddleWMOABrereton SpursMiddleMiddlewebsite
2nd AprilJK LongWMOABeaudesertLongLongwebsite
14th AprilLakes WeekendLOCGraythwaite EastMiddleMiddlewebsite
15th AprilLakes WeekendLOCLingmoorLongLongwebsite
21st AprilSelection special *EBORYork University-Sprintwebsite
22nd AprilNorthern ChampsEBORWass-Longwebsite
19th MayBritish ChampsSOABalmoralLongLongwebsite

(*) Note: the scores for the UKEOL junior league race at York University will be taken from the special junior sprint selection race being staged there for M/W18-20s.  This is separate from the main EBOR urban race on the same day (which is not part of UKEOL).

Juniors & Seniors: Best 4 scores from first 7 races in the respective series to count, plus the final British Champs race.  At least 1 and maximum 3 scores from any one discipline (sprint/middle/long) to count.  See scoring for full details.

If you are interested in sponsoring the 2018 league, either with a contribution to the cash prize fund, or with clothing, or equipment, please email us.  In return we can promise publicity at the major races in the UK orienteering calendar 2018, as well as being associated with the elite orienteering scene.

Final Standings for the 2017 league!

  • Senior Men: 1st Jonathan Crickmore, 2nd Alexander Chepelin, 3rd Douglas Tullie
  • U23 Men: 1st Alexander Chepelin, 2nd Michael Adams, 3rd Adam Potter
  • Senior Women: 1st Tessa Strain, 2nd Megan Carter-Davies, 3rd Kirstin Maxwell
  • U23 Women: 1st Megan Carter-Davies, 2nd Sarah Jones, 3rd Rona Lindsay
  • M20: 1st Nathan Lawson, 2nd= Alexander Chepelin and Alistair Masson
  • W20: 1st Fiona Bunn, 2nd Grace Malloy, 3rd Jennifer Ricketts
  • M18: 1st Finlay Todd, 2nd Alistair Thomas, 3rd Freddie Carcas
  • W18: 1st Fiona Bunn, 2nd Grace Malloy, 3rd= Lindsay Robertson and Emma Wilson

Congratulations to all.